14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија Владата ги изгласа предлог мерките: Полицискиот час почнува на полноќ, а...

Владата ги изгласа предлог мерките: Полицискиот час почнува на полноќ, а еве кои се другите мерки

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата на 69-та редовна седница, донесе одлука, забраната и посебниот режим на движење на населението и возилата од јавен превоз од 12 мај 2021, да почнува од 24:00 часот до 04:00 часот наутро наредниот ден.

Дозволено време за работа на угостителските објекти за работа со посетители/гости во отворениот дел од угостителскиот објект (само летни тераси, градини, а не во затворениот дел) е до 23:30 часот, почнувајќи од 12 мај 2021 година.

Од 12 мај 2021 година, сите настани може да се одржуваат согласно наменските протоколи, со исполнетост до 30% од капацитетот на затворениот простор.

РЕКЛАМА

Вежбалните, фитнес центрите и теретаните може да отпочнат со вршење на својата дејност во објектите, почнувајќи од 12 мај 2021 година.

Се дозволува и користење на годишен одмор за здравствените работници.

Воедно, се зголемува и бројот на деца кои може да се згрижат во една група во градинките односно од 15 на 20 деца.

- Реклами -