22 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Кинезите ни пратија вакцини и на кутиите ни напишаа- "Пријателот во...

Кинезите ни пратија вакцини и на кутиите ни напишаа- “Пријателот во невоља е поблизок од брат” -Пристигнаа 100 илјади вакцини од Кина

Translate (Eng):[gtranslate]

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко Филипче откако во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска пристигна донација од уште 100.000 вакцини од „Синофарм“ од Кина.

На кутиите од донацијата пишува „Пријателот во неволја е поблизок од брат“, а според Филипче, овој акт го потвдува токму тоа.

„Пристигна значајна количина на вакцини која Кина ја донира на нашата земја. 100.000 е бројка која за земја со број на население како нашето може значајно да ја смени сликата на пандемијата“, нагласува министерот.

РЕКЛАМА

Тој во објавата повторно порача дека вакцината е единственото оружје кое го имаме за целосно да се смени сликата за пандемијата, не само кај нас, туку насекаде во светот.

„Изразувам голема благодарност, со ова се потврдува партнерството и близината помеѓу двете земји, двата народa и искрено верувам дека соработката ќе продолжи и во иднина“, порача Филипче во објавата на „Фејсбук“.

- Реклами -