18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе ве расечам и тебе и баба ако не ми дадете пари...

Ќе ве расечам и тебе и баба ако не ми дадете пари – Велчешанец се заканувал со нож

„Ќе ве убијам и тебе и баба ми и ќе ве расечам ако не ми дадете пари“. Вака 29-годишен велешанец ѝ се заканил со нож на својата мајка во неделата, по што велешкото обвинителство поведе постапка за загрозување на сигурноста.

Патем, како што соопшти Обвинителството, употребувајќи кон роднините вулгарни зборови, велешанецот го скршил мобилниот телефон на неговата мајка при нејзиниот обид да го пријави во полицијата.

Семејната драма продолжила и пред два дена, кога тој на истиот начин се заканил кон семејството.

„Имајќи предвид дека се работи за кривично дело кое е спротивно на моралните норми за семејните вредности и роднинските врски со оштетените, изразената настојчивост во неговото однесување спрема оштетените, до Судија на претходна постапка е поднесен Предлог за определување на притвор за осомничениот. Судијата на претходна постапка при Основниот суд Велес го прифати предлогот на обвинителството и на осоничениот му е определен притвор во траење од осум дена​“, велат од Обвинителството.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...