15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Македонија Мирен протест против казните на верниците за фаќање на Светиот крст за...

Мирен протест против казните на верниците за фаќање на Светиот крст за Водици

Translate (Eng):[gtranslate]

Како и беше претходно најавено, попладнево во Битола се одржа мирен протест против казнувањето на верниците од црквата “Св. Недела“, кои на Водици оваа година за фрлање на и фаќање на Светиот крст.Мирниот протест започна пред Офицерскиот дом во Битола, а потоа се одржа марш преку Широк Сокак, до апелациониот суд во Битола.Пред Апелација во Битола, на присутните им се обрати Игор Петковски, кој побара ослободителни пресуди за сите на кои им се изречени парични казни.