14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија Мицкоски од протестот: Не си играјте со трпението на народот затоа што...

Мицкоски од протестот: Не си играјте со трпението на народот затоа што тоа трпение има крај!

Translate (Eng):[gtranslate]

Револтиран е народот! На народот му е преку глава! Чашата ја прели именувањето на Добрила Кацарска за претседател на Уставниот суд, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест за правда на уставобранителите.

Народот е на ивица на трпение и ако продолжи вака отсутно да се однесува Зоран Заев и владата на СДСМ јас се плашам дека работите ќе се радикализираат уште повеќе, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски од протестот на кој се бара правда за уставобранителите.

– Пораката која сакам да ја испратам од овој протест е да не си играат со трпението на народот затоа што тоа трпение има свој крај, порача Мицкоски.

РЕКЛАМА

На прашањето дека претседателот Стево Пендаровски изјави дека луѓето кој се во затвор не се виновни, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека претседателот на државата таа изјава ја менуваше во неколку наврати.

– Првично ја даде таа изјава, дека не се виновни за тоа што се судени. Тоа е и нашето барање. А тоа е да се врати процесот од почеток и да се суди за тоа што навистина погрешиле пред законот, а не за тоа што го нарачал Зоран Заев за денеска Кацарска да стане претседател на Уставниот суд, изјави Мицкоски.

- Реклами -