22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветНема повеќе тесни фармерки во Северна Кореја

Нема повеќе тесни фармерки во Северна Кореја

Иако многумина велат дека на тесните фармерки им дојде крајот, и широките „торбести“ пантолони ќе станат симболот на генерацијата З, сепак деновиве тие привлекуваат огромно медиумско влијание.

Наводно, севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун ги банираше тесните фармерки поради промовирање на „капиталистички начин на живот“.

Според написот на Прија Елан за „Guardian“, повикувајќи се на други извештаи, овој потег, исто така, наводно опфаќа и одредени видови на машки фризури, како и пирсеви.

Написот цитира и текст од јужнокорејската новинска агенција „Yonhap News Agency“ од почетокот на овој месец, но во овој текст не се споменуваат фармерки или други предмети. Наместо тоа, се наведува дека официјалниот весник на Северна Кореја повикал на „напори да се спречи влегувањето на капиталистичката култура во земјата“.

Во друг текст на „Guardian“ од 2009-та година пак, во кој се зборува за црните северно-корејски фармерки извезени во Шведска, се вели дека раководството на Северна Кореја, наводно, сметало дека тексасот во сина боја е „симбол на американскиот империјализам“ со години.

Во меѓувреме, во остатокот од светот, долгата пандемија ги натера дури и оние кои не сакаат мода да се фокусираат на помалку ограничувачките форми на облека.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...