14.6 C
Ohrid
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Македонија ВУЧИЌ: Сакаат да го признаеме Косово и да завршиме како Заев со...

ВУЧИЌ: Сакаат да го признаеме Косово и да завршиме како Заев со Преспанскиот договор!

Translate (Eng):[gtranslate]

За евентуално признавање на Косово, српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека не сака да завршат како македонскиот премиер Зоран Заев со Преспанскиот договор и да не добијат ништо.

Вучиќ во интервју на ТВ Хепи во емисијата „Кирилица“ рече дека признавањето би било само добра новинарска приказна, а Србија нема да добие ништо.

„Слушнав од еден официјален кинески претставник дека не е се поврзано со Косово, туку дека преку Косово сакаат да ја урнат цела Србија. Тоа не е далеку од вистината, иако ќе зборуваат дека најмодерните и најдобрите политичари се тие кои со воодушевување ќе ја прифатат независноста на Косово, а Србија да не добие ништо, само убава приказна за весници, па да завршиме како македонскиот премиер Зоран Заев со Преспанскиот договор“, рече Вучиќ.

РЕКЛАМА

Вели дека Србија е под притисок од Европската унија и Соединетите Американски Држави да го признае Косово

Со овој пијалок, стомакот ќе исчезне преку ноќ и трикот е во…
Sponosored by MonadPlug
Потоа додаде дека секогаш се смее кога ќе слушне дека демек мала земја како Бугарија ја блокира Македонија во ЕУ.

Тој стравува дека Грција наскоро може да го признае Косово, затоа што ги издигнуваат односите на едно повисоко ниво.

Дијалогот меѓу Косово и Србија наскоро продолжува.

- Реклами -