Запознајтего ММА борецот „мини Кабиб- Тежок е само 16 килограми, а висок е околу 106 сантиметри.

Во изминатите неколку дена нова ѕвезда на интернет стана вирална ширум светот, а тоа е Хасбула Магомедов.

Кој ќе го види за прв пат, мисли дека е дете, но многумина се изненадени кога ќе дознаат дека Хасбула всушност има 18 години.

Роден е со генетско нарушување познато како дварфизам (џуџест раст), па растот му запрел уште на многу рана возраст. Тежок е само 16 килограми, а висок е околу 106 сантиметри.

 

Хасбула има 18 години и потекнува од Русија…..

И покрај видливата пречка во неговиот раст, тоа не го спречи да стане славен и да добие голем број следбеници. Тој редовно објавува видеа на Инстаграм и на ТикТок, во кои покажува како изгледа неговото секојдневие.


Хасбула е познат и како „мини Кабиб“, бидејќи потекнува од рускиот град Махачкала, од каде е и познатиот борец Кабиб Нурмагедов, па затоа често се снимаат заедно.

Тој се здоби со голема популарност во ММА заедницата, а странските медиуми неодамна пишуваа за неговата борбена средба со борецот Абду Розик. Руската атлетска асоцијација на лица со џуџест раст изрази загриженост за организацијата на оваа борба.

Розик е рапер и пејач од Таџикистан, а беше објавено и видео во кое борците ветуваат дека ќе влезат во рингот.

Кабиб Нурмагедов исто така е на видеото и се обидува да ги смири.

Оваа борба го подели интернетот, сепак има и такви кои со нетрпение ја очекуваат борбата и веќе ставаат пари на Хасбул.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here