26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаРусковска: Груевски со зборовите ''Не Седете Дома По Папучи'' ги натера граѓаните...

Русковска: Груевски со зборовите ”Не Седете Дома По Папучи” ги натера граѓаните да излезат на протестите за 27 април.

Тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е во бегство, ги повикал граѓаните на масовни протети, односно преку медиум испрати повик: „Народот да не седи дома во папучи, да ја земе судбината во свои раце“ – рече Русковска, известува ПЛУСИНФО

Јавната обвинителка Вилма Русковска во Кривичниот суд ги дава завршните зборови за предметот „Организаторите на 27 април“.

Таа ја појасни улогата на секој од обвинетите во организирањето на упадот во Собранието што се случи на 27 април 2017 година. Како што рече, целта било да се спречи мирно примопредавање на власта на новото парламетарно мнозинство, односно назначувањето на Талат Џафери за нов собраниски спикер.

– Тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е во бегство, ги повикал граѓаните на масовни протети, односно преку медиум испрати повик: „Народот да не седи дома во папучи, да ја земе судбината во свои раце“ – рече Русковска.

Според неа, дел од обвинетите имале задача да ги организираат протестите, а дел да спречат предавање на власта во Собранието.

– Тогашниот собраниски спикер, Трајко Велјановски, требало да оневозможи избор на претседател во Собранието од новото парламентарно мнозинство, со координирање на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Миле Јанакиески и Спиро Ристоски, пак, секојдневно ги организирале протестите. Тогашниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, и вработениот во УБК, Никола Бошкоски, ги мобилизирале членовите на групата, Александар Василевски-Нинџа и Никола Митревски-Кољо и ги договарале деталите за протестите, со цел да се спречи мирно предавање на власта – истакна Русковска.

ИЗВОР: ПЛУСИНФО – целиот линк прочитајте го Русковска за „27 април“: Груевски го повикал народот да не седи дома по папучи, секој обвинет си имал своја задача – plusinfo.mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...