23.3 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Стигнаа 100.000 вакцини „Астразенека“, донација од Грција

Стигнаа 100.000 вакцини „Астразенека“, донација од Грција

Translate (Eng):[gtranslate]

„Денес пристигна донација од 100.000 вакцини на производителот ‘Астразенека’ од нашиот сосед Република Грција. Донацијата е на лична иницијатива на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Уште еднаш се потврдуваат добрососедските односи и поддршка кои се особено значајни во време на пандемија. Голема благодарност до грчкиот народ и амбасадорот на Грција во нашата земја, Русос Кундурос со кого утрово ги пречекавме вакцините“, напиша министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“.

Според Филипче, вакцинацијата забрзува и од понеделник сите граѓани ќе може да се вакцинираат без закажан термин.

РЕКЛАМА
- Реклами -