Стигнаа 100.000 вакцини „Астразенека“, донација од Грција

„Денес пристигна донација од 100.000 вакцини на производителот ‘Астразенека’ од нашиот сосед Република Грција. Донацијата е на лична иницијатива на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Уште еднаш се потврдуваат добрососедските односи и поддршка кои се особено значајни во време на пандемија. Голема благодарност до грчкиот народ и амбасадорот на Грција во нашата земја, Русос Кундурос со кого утрово ги пречекавме вакцините“, напиша министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“.

Според Филипче, вакцинацијата забрзува и од понеделник сите граѓани ќе може да се вакцинираат без закажан термин.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here