31.9 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија УЕФА ја казни Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), со 10.000 евра.

УЕФА ја казни Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), со 10.000 евра.

Translate (Eng):[gtranslate]

УЕФА ја казни Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), со 10.000 евра, поради непочитување на ковид протоколите за време на Европското првенство.

Европската куча на фудбалот не објави повеќе детали, туку само соопшти дека постоело „лошо однесување и потенцијално кршење на кодексот“.

Македонија, прв пат во својата историја настапи на едно континентално првенство. На ЕУРО 2020, одигра три натпревари, против Австрија (1:3) и Украина (1:2) во Букурешт и пртив Холандија (0:3) во Амстердам.

РЕКЛАМА
- Реклами -