21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаСветНекогаш беше шампион на Југославија, а денес со метла во раце ги...

Некогаш беше шампион на Југославија, а денес со метла во раце ги чисти улиците.

За неговата боксерска кариера и шампионски титули известуваа сите балкански медиуми. Но, кога ги остави боксерските ракавици во својот плакар и се симна од рингот, Љубиша Аврамеловиќ беше заборавен од сите.

Имено, Љубиша во својата младост бил петократен шампион на Србија и вицешампион (два пати) на Југославија. Денес, тој работи во Јавното Комунално претпријатие и е одговорен за убавото лице на Белград. Тој со метлата и лопатата во рака се сеќава на неговите успеси во боксот.

-Во 1985та година бев првак на Србија, па потоа отидов на државниот шампионат. Сам тргнав од Белград во Смедеревска Паланка каде се собраа шампионите на Србија, вели Љубиша и додава дека истата година во Марибор станал шампион на Југославија.

Љубиша и објаснува како немал постојан тренер но тој сам се грижел за својата исхрана, килажа и редовно тренирал. Иако многумина се чудат со што тој се занимава сега тој сепак вели дека неговата големина како човек лежи во фактот дека тој не се срами од работата која ја работи.

-Некои луѓе се уште ми велат. Како можеш да чистиш улици а некогаш си бил шампион. Зарем не можеш да си најдеш друга работа? Но не им се лутам. Си велам, добро е и ова кога ми даваат работа, завршува тој.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...