16.9 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Е ова се вика домаќинско штедење: Фонтаните во Скопје не работеле...

Е ова се вика домаќинско штедење: Фонтаните во Скопје не работеле затоа што биле скапи играчки на ВМРО ДПМНЕ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Со почетокот на летото, фонтаната „Александар Велики“ и другите фонтани на плоштадот Филип Втори, беа пуштени, но не и фонтаните на реката Вардар и таа која се наоѓа среде плоштад. Фонтаната која е доста атрактивна за граѓаните, особено за децата, е надвор од употреба. На тој дел каде што извираше вода, сега минуваат граѓаните, но со зголемена внимателност бидејќи плочките се изместени.

„Освен што не работи фонтаната, овој простор е опасен и небезбеден за движење на граѓаните, бидејќи како што можете да видите, недостасуваат плочки, а останатите се изместени.“, јавува репортерката на ТВ21.

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху овие две фонтани изградени во рамки на проектот Скопје 2014, ги нарече скапи играчки на ВМРО-ДПМНЕ.

РЕКЛАМА

„Двете фонтани што ги спомнавте, кои се дел од проектот Скопје 2014, а ако можам да ги наречам, скапи играчки на минатата влада, со кои се соочуваме ние сега. Деловите за фонтаните се многу скапи, нивното одржување е многу скапо.“, вели Салиху.

Не се знае кога овој простор од плоштадот кој некогаш беше фонтана, ќе остане во ваква состојба. Според она што го кажа Салиху, може да се разбере дека наскоро не се предвидува санирање на фонтаните. Тој вели дека поради состојбата со пандемијата, Градот има други приоритети.

„Во моментов имаме поважни работи за кои би го користеле буџетот на Град Скопје, отколку да се санираат фонтаните. Особено таа кај Вардар, сведоци сте дека откако дојде новата влада, таа не работи, има проблем со системот на фонтаната, но и на другата фонтана, ја саниравме два –три пати и сумите беа многу високи само за санирање“, рече Салиху.

Површинската фонтана беше изградена пред 6 години кога со Скопје раководеше Коце Трајановски, како дел од проект на плоштадот во вредност од 2,5 милиони евра.

Инаку, 35 милиони денари се излеваат на годишно ниво од фонтаните на плоштад Македонија, плоштадот Филип Втори и фонтаните кај паркот Жена Борец кои се наоѓаат во центарот на Скопје.

 

- Реклами -