34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа Илинден - Илиевски ќе се обиде да го преплива охридско езеро...

За Илинден – Илиевски ќе се обиде да го преплива охридско езеро во долж 71 км

Македонскиот маратонски пливач, Александар Илиевски на втори август ќе се обиде стане првиот пливач кој го препливал Охридското Езеро и тоа во должина од 71 километар.

Рутата која Илиевски на Илинден ќе ја плива е Охрид – Св. Наум – Подградец (Албанија) – Струга – Охрид. Тој со овој подвиг ќе стане првиот пливач кој го препливал Охридското Езеро.

„На 2. август со старт во раните утрински часови (3:00) ќе се обидам да направам Подвиг, да го препливам Охридското Езеро на релација Охрид-Св.Наум-Подградец(Албанија)-Струга-Охрид во должина од 71 км. Се гледаме попат и Св.Илија нека ми даде сила и мирно езеро да издржам во остварувањето на овој подвиг кој претставува моја долгогодишна желба. Спортски Поздрав !!!“, го најави Илиевски својот подвиг на Фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...