22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаУдавените туристи во Албанија се од Битола, денес бил четвртиот ден од...

Удавените туристи во Албанија се од Битола, денес бил четвртиот ден од нивниот престој во Спиле.

Двајцата туристи од Македонија кои се удавија во морето кај Спиле, Албанија се од Битола.

Како што објави „Топ Ченел“, се работи за граѓани на Битола – Р. Дамковски (77 години) и Ц. Митановски (79), кои шест години по ред летувале во истото место.

Албанските медиуми јавуваат дека двајцата биле блиски пријатели кои на албанскиот брег дошле заедно со група од 52 туристи. По ручекот, тројца од нив влегле во вода, а само еден успеал да излезе.

-Околу 11:25 часот на плажата Спиле, двајца македонски државјани се удавија. Според првичните сознанија причина се големите бранови и срцев удар. Станува збор за М.М (79) и Ц.М.(78), стои во полициското соопштение.

Генералниот секретар на албанската федерација на спасувачи на вода, Гент Ласаку, за „Њуз 24“ изјавил дека двајцата туристи се капеле на јавна плажа и биле дел од туристичка група од Македонија. Им била направена срцева масажа, но за жал безуспешно.

За двајцата битолчани, ова било четврти ден од нивниот престој во Спиле, додаваат од телевизијата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...