21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаЗначително намален водостојот на реката Сатеска-Дали реката е пренасочена на старото корито...

Значително намален водостојот на реката Сатеска-Дали реката е пренасочена на старото корито без да се размисли на еколошката катастрофа??!!

Поради големата суша, топлото време и недостиг на дождови, значително е намалено нивото на реката Сатеска која се влева во Охридското езеро. Како што може да се забележи од фотографиите, ситуацијата е алармантна до толку повеќе за животинскиот свет во реката.

Па еве јавно поставуваме прашање дали реката Сатеска во моментов е пренасочена на старото корито без да се размисли на еколошката катастрофа?!! или како што имаме неофицијална информација неколку села низ општината оваа вода ја користат за свои приватни потреби?!!

Реката Сатеска во далечната 1961 година беше пренасочена од нејзиното природно корито и наместо да се влева во реката Црн Дрим, таа веќе шест децении се слева во Охридското Езеро. Причините за таквиот зафат беа за да се оневозможи внесување талог во акумулацијата „Глобочица“, за мелиорација односно исушување на Струшкото Блато и да се зголеми потенцијалот на водата од Охридско Езеро за производство на електрична енергија.

А еве како беше претхдоно:

Екологистите постојано алармираат за намалувањето на водостоите на повеќе реки во земјава, како и за намалувањето на нивото на Преспанското и Охридското езеро.

Двете езера имаат помал водостој од просечниот за август и тоа за 15 сантиметри кај Охридското, односно за 1,73 метри кај Преспанското Езеро. За разлика од нив, нивото на Дојранското Езеро е за 2,58 метри повисоко од повеќегодишниот просек за овој месец.

Водостојот е понизок од просечниот и кај други реки. Исклучок се Вардар на сите четири мерни места, Бабуна кај Богомила, Брегалница кај Штип и Струмица кај Сушево, каде нивото е повисоко од просечното.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...