18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаДебарцаАвтопатот Кичево – Охрид како легендата за Радин мост – Дење го...

Автопатот Кичево – Охрид како легендата за Радин мост – Дење го градат, ноќе паѓа

Автопатот Кичево – Охрид станува историски, како Радин Мост во Кратово.

Според легендата, го ѕидале девет браќа. Дење го граделе, ноќе паѓал. За да го прекинат проклетството, во темелите ја заѕидале најмладата снаа Рада, по која го добил името.

На автопатот ќе решат едни свлечишта, се појавуваат други. Само што не се работи за проклетство, туку, како што оценија експертите, за погрешно избрана траса.

Владата повторно го продолжи рокот за завршување на автопатот за уште три години, до крајот на 2026 година, откако беше пробиен крајниот рок со досегашните анекси – 31.12.2023. Не се предвидени дополнителни пари за изградба, цената останува 598 милиони евра.

„Продолжувањето на рокот е неопходно поради појавата на новите 13 свлечишта што се појавија на трасата, а како резултат на несоодветното проектирање и прераното започнување на изградба без да се земат предвид реалните состојби на теренот кои требало да се третираат во првичната проектна документација“, велат во Министерството за транспорт и врски.

Делници од патот во рамничарскиот дел на трасата ќе бидат пуштени порано бидејќи се скоро готови и нема ризик од свлечишта по нив. За делот од Кичево до тунелите кај Пресека ќе треба повеќе време, а од после тунелите кон Охрид треба да биде пуштен во употреба веќе наредната година летото, освен делот од Песочани до Требеништа кој треба да се гради до октомври 2026.
Тв Телма

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...