29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЕколошка катастрофа: Колекторот во Ложани закана за Црн Дрим

Еколошка катастрофа: Колекторот во Ложани закана за Црн Дрим

Еколошка катастрофа и се заканува на реката Црн Дрим. Нередовното и лошо функционирање на колекторот во Ложани, Струга, нанесува огромна штета врз еко системот на реката Црн Дрим, а ова што се случува последниве денови е алармантно.
Како што може да се забележи од видеата и како што сведочат мештаните од оваа област, отпадните води, фекалиите од колекторот се влеваат точно во реката, по што се шири непријатна миризба а нивото на загаденост на реката во овој дел е се повисоко.

Претходно екологистите алармираа дека нередовното функционирање на колекторот во Струга во текот на последните години нанесува огромна штета врз еко системот на водите во неколку општини во југозападниот регион на нашава земја. Оваа оценка беше изнесена на една конференција што се одржа во Дебар на која учествуваа граѓански здруженија од Дебар, Струга, Вевчани и други општини од овој регион. Констатирано е дека нередовната работа на колекторскиот систем ја загадува реката Црн Дрим и сите други реки и притоки, како и двете вештачки езера.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...