19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЦела администрација ќе вози велосипеди ако Камиказа стане градоначалник

Цела администрација ќе вози велосипеди ако Камиказа стане градоначалник

По сите анкети го победувам Шилегов во урбаните средини и она што му недостасува се младите гласови кои Левица ги поседува – независниот кандидат, поддржан од Левица, Петар Георгиевски Камиказа денес ја одржа првата средба со новинарите, со што ја официјализира својата кандидатура.

Камиказа рече дека засега ќе обзнани само дел од програмата, наменета за спорт и култура и дека дел по дел ќе објавува, за да не го копираат.

-Ништо нема да ветам што нема да исполнам. За Кејот на Вардар ќе има трета лента од пет километри, а тоалети ќе има на секои 2.5 километри. Јас со своите 61 година стојам и тврдам морално, материјално и кривично дека Универзална сала ќе ни биде еден од приоритетите. Сите заедно сакаме овој град да си ги добие вредностите. Имам уште многу што да кажам, но сега ќе се задржам само на кутурата и спортот, а понатгаму ќе се задржиме на многу поглавни проекти. Кога ќе дојдеме во Град Скопје и ќе видиме со колку буџет располагаме, тогаш до детал ќе кажеме што ќе правиме. Имам информации дека буџетот веќе е потрошен за оваа година. Како, на пример да ветиме шинобус ако нема пари?! Не сакаме да ветиме нешто што нема да можеме да го исполниме. Колку што знам 75.000 е на располагање е буџетот а дали ќе има пет или три милион, ќе знам во ноември кога ќе има предавање на фунцијата, рече Горгиевски.

Апасиев истакна дека програмата викендов ја финиширале на ниво на цела држава, а при крај била и програмата за Скопје.

„Не смееме пред кампања да изнесуваме детали, лошо ни е искуството, често ни ги препишуваат проектите. Во однос на анкетите за мое чудење сега за сега се оптимистички и Перо Камиказа влегува во втор круг, а потоа ќе видиме што ќе правиме“ рече Апасиев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...