27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Доколку не сакате да примите невакциниран потпишувач ние ќе ви пратиме...

Заев: Доколку не сакате да примите невакциниран потпишувач ние ќе ви пратиме вакциниран на истата адреса !!

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите, пред почетокот на пописот на населението на 5 септември, рече дека постои можност доколку одредено домаќинство не сака да прими невакциниран попишувач, на истата адреса да биде испратен вакциниран.

– Разговарав и со министерто за правда како и со директорот на Државниот завод за статистика и за време на пописот ќе се потрудиме да има максимална флексибилност тие граѓани што ќе одбијат невакцинирани попишувачи да бидат попишани од вакцинирани попишувачи, рече на денешната прес-конференција, рече Заев.

Премиерот смета дека мал е бројот на таквите граѓани кои ќе побараат промена на попишувачот.

– Кога ќе се случат вакви ситуации може да се направи рокада на попишувачите, односно кај тие граѓани да бидат испратени вакцинирани попишувачи. Голем дел од попишувачите се вакцинирани, а мал е бројот на граѓаните кои одбиваат да бидат попишани од невакцинирани попишувачи. Имајќи предвид дека пописот е 25 дена може да ги собереме сите податоци за граѓаните, кажа Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...