22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаUncategorized @mkПопишувачите се уште не знаат кои лица се во изолација поради контакт...

Попишувачите се уште не знаат кои лица се во изолација поради контакт или зараза со корона вирус

Пописната електронска апликација по вчерашното крахирање утрината беше рестартирана и се очекува да функционира нормално. И покрај реакциите на граѓани кои требало да бидат попишани но системот не работел, од Државниот завод за статистика смируваат дека проблемите биле надминати а вакви случаи биле очекувани. Велат екипите работеле на брзо изнаоѓање решение.

„Денешното рестартирање е да нема вакви случаи, она што вчера ни се случи, најдено е решение за тој технички проблем. Секогаш кога работите со технологија, се можни вакви случаи, тие беа предвидени и затоа има цела екипа, која што е спремна да интервенира, и еве се отклонуваат проблемите“ – изјави Симовски.

На проблемот со апликацијата, се надоврза уште еден – попишувачите се уште не знаат кои лица се во изолација поради контакт или зараза со корона вирус, па така се доведува во ризик здравјето на попишувачите. Според Заводот, попишувачите навремено ќе добиеле адреси за тие лица, со што, нивното попишување ќе се регулира подоцна.

Во меѓувреме, опозиицската ВМРО-ДПМНЕ повика на масовно попишување на граѓаните, и уште еднаш апелираше да престане бојкотот.

„Мојата порака е масовно да излезат граѓаните и да се попишат и мојата порака до македонскиот народ е да не ги слушаат и да не потклекнуваат на анационалните и антимакедонските елементи на македонската политичка сцена рече Мицкоски во синоќешното интервју на ТВ 24.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...