29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаUncategorized @mkДС на Трајанов во коалиција со СДСМ

ДС на Трајанов во коалиција со СДСМ

Демократски сојуз на Павле Трајанов на претстојните локални избори ќе оди во коалиција со СДСМ. Ваква одлука донесе претседателството на партијата на седницата одржана вчера.

– Демократскиот сојуз подолго време се подготвува за учество на изборите при што врз основа на темелни анализи, како и програмските определби, одлучи да ја продолжи соработката со СДСМ. Демократскиот сојуз е за отворање перспективи за младите, за европска Македонија и силно се спротивставува на тие што со деструкција и екстремизам се обидуват да печалат политички поени. Демократскиот сојуз е за фер и демократски избори, но и за коренити промени на изборните правила, се вели во соопштението испратено од партијата утрово.

Политичките партии имаат рок до 11 септември да ги поднесат кандидатурите за претстојните локални изброи чиј прв круг е закажан на 17 октомври.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...