28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКолегите на сега покојната Армина: Срцето ни изгоре, таа сонуваше да стане...

Колегите на сега покојната Армина: Срцето ни изгоре, таа сонуваше да стане лекар, на сите сакаше да им помага..

Немаме зборови, срцата на сите ни се изгорени, нашата Армина Шехаби ја нема повеќе – за „Фокус“ раскажуваат вработени во „Мулири Вјетер“, кафетеријата во Тетово во која повеќе од две години работела младата Армина, која загина во пожарот во тетовската модуларна болница, заедно со нејзината мајка.

Велат дека таа имала големи соништа, сакала да биде лекар, секогаш им помагала на луѓето. Ќе ја помнат по нејзината насмевка, позитивната енергија и широката душа, внимателна со сите, добар работник и пријател.

Немаме зборови, срцата на сите ни се изгорени, нашата Армина Шехаби ја нема повеќе – за „Фокус“ раскажуваат вработени во „Мулири Вјетер“, кафетеријата во Тетово во која повеќе од две години работела младата Армина, која загина во пожарот во тетовската модуларна болница, заедно со нејзината мајка.

Велат дека таа имала големи соништа, сакала да биде лекар, секогаш им помагала на луѓето. Ќе ја помнат по нејзината насмевка, позитивната енергија и широката душа, внимателна со сите, добар работник и пријател.

– Advertisements –

-Мајка и на Армина не беше добра, па за да се грижи за неа, таа не доаѓаше на работа овој период. Кога ја слушнавме веста за пожарот, душите ни прегореа. И татко и бил таму, надвор, се обидувал да помогне, да ги спаси, но се случило за три минути, се станало пепел за кратко време. Претешко ни е на сите, замина еден млад живот, требаше за неколку дена да и биде роденден, да полни 29 години… Верена беше, за свадба требаше да се радуваме. И постојано кажуваше дека планира да се запише медицина, тоа и беше желба голема, да помага на луѓето, и ете така, помагајќи и грижејќи се за болната мајка си отиде – со растреперен глас раскажуваат колегите на Армина.

Додаваат дека имала брат, кој останал сам со нивниот татко по трагедијата. И редовни гости во кафетеријата каде таа работела, имаа само убави зборови за неа.

-Со години го пијам кафето таму, добро ја знам, скромна, мила девојка беше. Ова е трагедија која сите длабоко не потресе, скршени ни се срцата – ни изјави Ардит, еден од редовните посетители во локалот каде работела младата девојка од Тетово.

Според деталите кои ги објави ОЈО, покрај 12-те загинати пациенти во болницата, починати се две лица кои не биле хоспитализирани. Една од нив е Армина, а другата жртва била во посета кај својот сопруг.

Вики Клинчарова Фокус

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...