16.6 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветИ силните плачат: Путин се прости од неговиот “личен телохранител” (видео)

И силните плачат: Путин се прости од неговиот “личен телохранител” (видео)

Рускиот претседател Владимир Путин му оддаде почит на неговиот трагично загинат министер Евгениј Зиничев. Фотографиите на скршениот Путин над ковчегот на неговиот соработник го обиколија светот.

За Путин, Зиничев беше повеќе од соработник, иако официјално беше министер за вонредни ситуации. Тој некое време беше и личен телохранител на Путин.

Медиумите пренесуваат дека Путин двапати се поклонил над ковчегот на својот починат пријател. Тој дојде на погребот со букет црвени рози и седна до семејството Зиничев.

Зиничев трагично настрада во средата за време на вежбите на министерството со кое раководеше. Стоеше на работ од бездната, кога камерманот се лизна и падна. Зиничев веднаш скокнал од карпата во обид да го спаси човекот од вода, но тој удрил во камен и се здобил со тешки повреди.

Двајцата беа хоспитализирани, но Зиничев им подлегна на повредите за време на транспортот со хеликоптер.

Зиничев, кој важеше за човек на Путин, е роден во 1966 година во Санкт Петербург. Долги години беше припадник на армијата и служеше во Северната флота на руската морнарица.

Тој се приклучи на советската служба за безбедност КГБ во 1987 година, и по големите промени во земјата, ја продолжи својата кариера во ФСБ, Федералната служба за безбедност. Зиничев, исто така, ја извршуваше одговорната функција на заменик -шеф на ФСБ, познатата руска служба за борба против тероризмот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...