17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМеркел од Тирана: Албанија и Северна Македонија ги исполнија условите за почеток...

Меркел од Тирана: Албанија и Северна Македонија ги исполнија условите за почеток на преговори со ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел во нејзината последна посета на Западен Балкан, од Тирана денеска оцени дека Северна Македонија и Албанија ги исполниле условите за почеток на преговори со Европската унија.

„И Албанија и Северна Македонија исполнија одредени услови за да започнат преговори за членство. За жал, ова не се случи за време на германското претседателство поради ветото на Бугарија. Ветивме дека сме блиску до овој процес затоа што е вложена многу сила и енергија во него “, рече Меркел во заедничка изјава со премиерот на Албанија, Еди Рама, пренесува ТВ21.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...