15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВолк се прошета низ центарот на село Владимирово. (Фото)

Волк се прошета низ центарот на село Владимирово. (Фото)

Волк се прошета низ центарот на село Владимирово. Случката на својот фејсбук профил ја документираше претседателот на здружението Владимирски Илинденски Средби, Бранко Ужевски, а волкот како што се вели во коментарите под објавата е виден уште пред две недели во близина на црквата во селото, но за прв пат е забележан како се движи низ главната селска улица.

Друг жители во продолжение на објавата коментира дека најмалку 5 волци во изминатиот период се забележани во атарот на ова беровско село.

Во коментарите се наведува и дека нема потреба за паника помеѓу жителите бидејки станува збор за куче во сопственост на еден од жителите на селото што засега не е потврдено во целост.

Како и да е, освен волци во беровско деновиве во повеќе рурални средини како што информираат земјоделци, забележливи се диви свињи во неколку делчевски села. На удар на дивите свињи е се уште несобраниот род, пченка и компирот кој вообичаено се ,,прибира” од нивите на почетокот на есента.

Ловџиите кои се подготвуваат за почетокот на ловната сезона која стартува на 1 октомври ја потврдија информацијата; додавајки дека главната причина за нивно ,,спуштање” во пониските средини е недостигот на храна.

Објавата на Ужевски за волкот кој бил забележан во Владимирово во продолжение: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2884761858500657&id=100009006132339

Malesh.Mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...