17.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКондовски на средба со претставници на Здружението на дијабетичари во општина Битола

Кондовски на средба со претставници на Здружението на дијабетичари во општина Битола

На средба со претставници на Здружението на дијабетичари во општина Битола се запознав со актуелните проблеми на оваа категорија на пациенти.
Активно и ефикасно партнерство помеѓу локалната самоуправа, здравствените установи и здруженијата на пациентите е основа за обезбедување на подобра превенција и поголема заштита на здравјето на сите категории граѓани.
Редовната комуникација и здравствената едукација се неопходни во тој процес.
Покрај тоа, во насока на заштита на животната околина, заедно ја утврдивме потребата од изнаоѓање на еколошки начини на одлагање на инсулинскиот отпад.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...