18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАлијанса за Албанците бара ослободување на уапсените демонстранти од протестите во Тетово

Алијанса за Албанците бара ослободување на уапсените демонстранти од протестите во Тетово

Ниту опозицијата ниту граѓаните нема да ги заплашите и демотивирате од битката за правда и одговорност. Секој ваш притисок ќе ви се врати како бумеранг, порача партијата
Алијанса за Албанците го осуди апсењето на петтемина учесници на вчерашниот протест во Тетово и побара нивно ослободување.

„Има десетици случаи и трагедии во кои многу граѓани ги загубија животите и беа оштетени на различни начини, како резултат на последователните влади на ДУИ и во ниту еден од нив нема уапсени. Имаме 14 наши сограѓани изгорени во пожарот во модуларната болница во Тетово и сè уште нема апсења или разрешени. Во меѓувреме, кога граѓаните бараат одговорност и правда за сите овие трагедии, полицијата и власта се брзи во нивно апсење и гонење“,

порачаа од Алијанса за Албанците на денешната прес-конференција.
Протестот е демократско право и е загарантиран со Уставот, додека револтот изразен во нив е само рефлексија на незадоволство од актуелната влада, додаваат од партијата.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...