20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонија5000 денари казна за паркирање на место за лица со посебни потреби

5000 денари казна за паркирање на место за лица со посебни потреби

Основна задача на Пајак службата е отстранување на возила кои се неправилно паркирани, вклучително и на зелени површини, како и хаварисани возила.

Инаку, за планирање на работата е одговорна и МВР, а Пајак службата има соработка и со лице од Град Скопје. Пајак службата работи во две смени, меѓусмена и повремено трета смена кога има потреба. Шефот на смена прави неделен распоред на возилата, а службено лице од МВР е присутно на лице место при планирањето. Недозволено паркирање на возило до Пајак службата дојавува МВР.

Пајак службата располага со 8 специјални возила. Согласно Ценовникот, надоместокот што се плаќа за подигнато возило зависи од местото од каде е подигнато – од јавна сообраќајница чини 2500 денари ако се подигне од Пајак, а ако сопственикот се најде на лице место 1500 денари. Ако се подигне возило паркирано на место за лице со посебни потреби се плаќа 3000 денари доплатен билет и 2000 ден за отстранување со пајак, вели Елизабета Атанасова од Секторот за општи и правни работи на ЈП Градски паркинг во емисијата „Утрински брифинг“ .

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...