5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Спречен обид за нелегално внесување на близу 10 илјади евра во Македонија

Спречен обид за нелегално внесување на близу 10 илјади евра во Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Во текот на вчерашниот ден, на граничниот премин „Свети Наум“ кај Охрид, спречен е обид за нелегално внесување на девизни средства во Република Македонија.

На влез во државата, во 11:30 часот, се пријавил грчки државјанин со иницијали С.К. (60) како возач на патничко моторно возило со грчки регистарски таблички. Поради сомнение од страна на царинскиот службеник била извршена контрола на возилото и личен преглед на патниците, при што биле пронајдени и запленети непријавени парични средства во износ од 9.388 евра, информираат од Царинската управа на Република Македонија.

РЕКЛАМА
- Реклами -