24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТрајан мечкарот од Битола, и неговата мечка Божана !!

Трајан мечкарот од Битола, и неговата мечка Божана !!

Интересни ликови имало во Македонија во минатото. Ова е сведоштвото на Blagojce Tripunoski за мечкарот од Битола на фотографијава:

„Трајан беше мечкаро, живееше во месноста викана АРАПКА чешма на ул. Струка бр. 17. Трајан имаше неколку синови и ќерки. Сите живееа во голем двор во кој беа и мечките. Имаше неколку мечки големи, најдресирна се викаше БОЖАНА, таа газеше љуѓе и се качуваше на бандери. Ова го пишувам и знам бидеќи во близина живеам.“

Пишува Влатко Костоски

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...