5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Трајан мечкарот од Битола, и неговата мечка Божана !!

Трајан мечкарот од Битола, и неговата мечка Божана !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Интересни ликови имало во Македонија во минатото. Ова е сведоштвото на Blagojce Tripunoski за мечкарот од Битола на фотографијава:

„Трајан беше мечкаро, живееше во месноста викана АРАПКА чешма на ул. Струка бр. 17. Трајан имаше неколку синови и ќерки. Сите живееа во голем двор во кој беа и мечките. Имаше неколку мечки големи, најдресирна се викаше БОЖАНА, таа газеше љуѓе и се качуваше на бандери. Ова го пишувам и знам бидеќи во близина живеам.“

Пишува Влатко Костоски

РЕКЛАМА

- Реклами -