24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗошто Обвинителството молчи за трагедијата во Тетово?!

Зошто Обвинителството молчи за трагедијата во Тетово?!

Поминаа цели три недели од трагедијата во тетовскиот ковид центар а Oбвинителството не излегува во јавноста со никаква информација за причините и можните осомничени за смртта на луѓето во модуларната болница.

Иако германските експерти ја завршија својата истрага и си заминаа пред десетина дена молчат и Републичкото јавно обвинителство и тетовското кое ја води истрагата.

Според извори во оваа институција кои инсиститираат на анонимност а кои се плашат од одмазда од една политичка партија, тетовското јавно обвинителство е под жесток притисок да молчи за 14те живи изгорени до 17 октомври.

Според информациите кои доаѓаат од луѓе во институцијата притисокот треба да доведе до целосен молк за трагедијата до 17 октомври кога ќе се одржи првиот круг на локални избори.

Според планот тетовското Jaвно обвинителство каде работи и близок роднина на еден од главните осомничени за трагедијата, дури потоа би излегло со прелиминарни информации но без конкретни информации.

Целта на притисокот е да се спречат сите информации кои можат да наштетат на политичките партии чии функционери се меѓу можните осомничени за трагедијата.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...