20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаЗабаваУште ова го немавме видено: Свадба на граница, секој во својата држава...

Уште ова го немавме видено: Свадба на граница, секој во својата држава од гостите. (Видео)

Канаѓаните Карен Мехојни и нејзиниот вереник Брајан Реј одлучиле да се венчаат на границата меѓу САД и Канада, а причината е далеку од ексцентрична. Имено, поради пандемијата и ограничувањата за патување, семејството на  невестата не можело да присуствува на венчавката.

– За мене беше важно моите родители и баба, која има 96 години, да присуствуваат на венчавката, за да го видат најсреќниот ден во мојот живот. Сакавме да сведочат за нашата среќа – рече Карен.

Како што објасни, САД ги ограничија „помалку важните“ патувања на копнените премини со Канада на почетокот на пандемијата.

– Воздушниот сообраќај меѓу земјите е можен, но иако членовите на моето семејство се вакцинирани, мислам дека тоа ги става во поголем ризик, особено баба ми која е толку стара – рече таа, додавајќи дека имаат пријател кој работи на гранична патрола и кој помогнал да се биде организирано, и да се почитуваат ограничувањата.

Церемонијата се одржала на 25 септември на место што повеќе личи на ливада отколку на граничен премин.

Меѓу нив немаше ограда, но тие сепак се држеа на своја страна, младенците и родителите на младоженецот, блиските пријатели и матичарот стоеја на американска почва, а другите на канадско тло.


Вечер

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...