27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПецаков: За жал, овие четири години власта ги остави плоштадите запустени и...

Пецаков: За жал, овие четири години власта ги остави плоштадите запустени и неосветлени.

Охрид, старото градско јадро и околните населби мора да се развиваат, но урбанизацијата мора да ги следи позитивните законски прописи, кажа на неговата прес конференција, Кирил Пецаков, кандидатот за градоначалник од Коалицијата „Обнова на Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ. Урбанизацијата мора да се спроведува на начин што нема да ги доведе во прашање заштитата на архитектонската препознатливост и посебност на Охрид признаени од УНЕСКО, потенцира Пецаков.

Сите активности во иднина мора да се спроведуваат согласно законската регулатива, за да не се случува неконтролирана урбанизација на градот. Во насока на правилна урбанизација гарантираме промени, проекти, победи. Пред охриѓани се обврзуваме на: РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПЛОШТАДОТ „КРУШЕВСКА РЕПУБЛИКА“ и РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПЛОШТАДОТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ – кажа Пецаков.

Двата плоштади треба да добијат нов и модерен изглед, осветлување и канделабри, фонтана, клупи, канти за отпадоци и друга урбана опрема. Покрај нив, Пецаков посочи дека ќе се реконструираат и постоечките плоштади изградени во времето кога со Локалната самоуправа раководеше ВМРО-ДПМНЕ.

За жал, овие четири години власта ги остави плоштадите запустени и неосветлени. Од ,,проектите се во завршна фаза”, па ,,проектите се готови” и ,,е аплицирано за одобрение”, сега гледаме едно големо ништо. Јавните површини мора да добијат современ лик каков што му доликува на Охрид како главен туристички и културен центар – изјави Пецаков.

Пецаков ја побара поддршката од охриѓани, да го заокружат бројот 7 за победа уште во првиот круг на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, за Градоначалник и ново советничко мнозинство.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...