20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаСопственикот и пет танчарки од Албанија и Косово приведени во локал во...

Сопственикот и пет танчарки од Албанија и Косово приведени во локал во Гостиварско

Државниот пазарен инспекторат затвори угостителски објект на автопатот Гостивар – Тетово поради непочитување на мерките за справување со коронавирусот. Во објектот биле затекнати и пет танчарки од Албанија и Косово.

Според информациите на МВР, вчеравечер 2/3 октомври од 23 до 3 часот, полициски службеници на СВР Тетово во содејство со Државниот пазарен инспекторат спроведоа акциска контрола во угостителски објект, сопственост на З.Б.(47) од гостиварски Добридол, а лоциран покрај автопатот Гостивар-Тетово.

При контролата било утврдено дека во објектот не се почитувале протоколите за работа и мерките за справување со коронавируаот, поради што сопственикот на објектот е приведен. Тој се однесувал и агресивно кон полициските службеници и ги навредувал и омаловажувал, за што исто така ќе биде поднесен соодветен поднесок.

При контролата во објектот биле затекнати и пет странски државјанки, танчерки, од кои три од Албанија и две од Косово, на различна возраст од 26 до 45 години, кои го злоупотребиле туристичкиот престој, односно престојувале спротивно на целта

Тие биле приведени во Полициската станица Гостивар за натамошна постапка. Објектот е затворен од страна на Државен пазарен инспекторат.
нова македонија

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО