24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаУчениците се како рипчиња на суво, едвај чекаат да ги тргнат маските...

Учениците се како рипчиња на суво, едвај чекаат да ги тргнат маските од лицата, вели наставничка

Еден месец помина од почетокот на учебната година, која овој пат почна со физичко присуство на основците и на средношколците, во училниците. Дезинфициенси, заштитни маски, топломери… се само дел од нештата кои задолжително мора да ги има во секоја училишна зграда.
Учениците и вработените се навикнаа на новите правила, иако велат дека наидуваат на тешкотии кога станува збор за почитувањето на сите правила што ги наметна пандемијата на ковид-19.
Како изгледа еден ден на училиште на ученик во основно образование? Дали дечињата во одделенска настава се навикнаа на промените?
Прочитајте повеќе на Деца.мк.
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...