21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСекој петти возач во Норвешка не го разбира кружниот тек.

Секој петти возач во Норвешка не го разбира кружниот тек.

Поминаа 40 години од изградбата на кружните текови во Норвешка, а возачите сѐ уште не ги разбираат.

Најголема е неизвесноста кај помладите возачи..
Меѓу оние на возраст под 40 години, секој петти возач не е сигурен која лента да ја избере на кружните текови, а 15% не знаат како се пропуштаат возила, се вели во истражувањето спроведено од Ipsos за норвешката осигурителна компанија Gjensidige.
Меѓу оние постари од 40 години, има малкумина кои не знаат кој има предност во кружните текови, а уште помалку се несигурни во изборот на ленти во кружните текови со повеќе ленти.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...