26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаПерчо Божиновски: Гарантираме заштита и негување на културата и уметноста

Перчо Божиновски: Гарантираме заштита и негување на културата и уметноста

Охрид претставува ризница на културни, традиционални, историски и религиски вредности.

Охрид е центар на многу меѓународни манифестации, национални културни настани, концерти и претстави, изложби и промоции.

Уникатните вредности на градот ни даваат насока и обврска за културен ефект во секоја активност којашто ја цениме како промотор на градот, зголемување на неговите вредности и зачувување на градските ликови и нивните дела.

За културен блесок на Охрид гарантираме:

Меѓународна културна промоција на градот преку поддршка на културни и верски манифестации.

Продолжување на традицијата и негување на верските обичаи.

Поддршка на издавачка, музичка, литературна, театарска, филмска и друга сценска дејност.

Заокружи 7 за Култура за сите!

7 за Промени, Проекти, Победи!

7 за Д-р Кирил Пецаков, и ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова на Македонија“, се вели во изјавата на Перчо Божиновски, кандидат за член на Советот на Општина Охрид.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...