27.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонија"Била лекувана од промаја"- Македонка починала 4 часа по прегледот од двајца...

“Била лекувана од промаја”- Македонка починала 4 часа по прегледот од двајца доктори..

Никола Таневски, сопругот на Сава Таневска поднесе икривична пријава против доктор Јусуф Јакупи од интерното одделение во Гостивар за лекарска грешка, обвинувајќи дека наместо пропишаната дијагноза – ангина пекторис, тој ја третирал неговата сопруга од промаја. 63-годишната Сава по преглед од двајца доктори за четири часа починала, објавува тв24.

-Ми рекоа дека ќе се формира Лекарска комора и од Министерство за здравство ќе бидам повикан да ме конслултираат и мене, да го кажам и моето видување, вели Таневски.

Тој денеска беше примен и од страна на министерот Венко Филипче.

Од Лекарската комора нема реакција за случајот, ниту кога ќе биде формирана комисијата. Комисијата која допрва ќе треба да се формира ќе треба да даде одговори дали постои лекарска грешка во лекувањето.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...