22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОхрид"Летница Oхрид" дел од нашата младост. (Фото)

“Летница Oхрид” дел од нашата младост. (Фото)

“Летница Oхрид” од нашата младост, кога беше вистинска градска кафеана, со популарниот “Чардак”, националниот ресторан, ресторанот за самопослужување, слаткарницата… и на чија тераса се чекаше на ред за да се најде слободно столче под сенките на дрвјата, а сега…панаѓур, “распарчена” на кафулиња, заградени со пластични фолии и стакла, со маркети и купишта празна амбалажа и дрвени палети расфрлени наоколу, исечени и искастрени дрвја чии сенки се заменети со пластични тенди и чадори за сонце, едноставно да не ти се седнува, а и поминува со тешко срце преку некогашната преполна тераса…фотографијата е од 1972 година.
Милчо Георгиевски

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...