21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридДонев: Гарантираме инвестирање и создавање услови за спортување

Донев: Гарантираме инвестирање и создавање услови за спортување

За Охрид гарантираме инвестирање и создавање услови за спортување на сите генерации, рече на денешната прес конференција Сашо Донев носител на листа на ВМРО ДПМНЕ Охрид.

-Изградба и реконструкција, опремување на спортските сали, фудбалски и тениски игралишта, организирање и субвенционирање голем број спортски настани и поддршка на спортските таленти.
Во насока на спортскиот развој и напредок за Охрид гарантираме:
ИЗГРАДБА НА НОВИ МУЛТИФУНКЦИОНАЛНИ СПОРТСКИ ИГРАЛИШТА во Велгошти, во Видобишта и на уште две локации.
ИЗГРАДБА НА СПОРТСКИ ТЕРЕНИ (4 ТЕРЕНИ ЗА БАСКЕТ, 4 ТЕРЕНИ ЗА ТЕНИС, ОД КОИ ЕДЕН ПОКРИЕН ТЕРЕН).
ВОЗОБНОВУВАЊЕ НА СПОРТОВИ НА ВОДА (КАЈАКАРСТВО, ВЕСЛАЊЕ, ЕДРИЛИЧАРСТВО) И ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА СООДВЕТНИ ПРОСТОРИИ.
ИЗГРАДБА НА СТАРТНА ПЛАТФОРМА ЗА ПОЛЕТНА БАЗА И СЛЕТ НА БАЗА ЗА ЕКСТРЕМНИ СПОРТОВИ СО ЛЕСНИ ЛЕТАЛА.
Заокружи 7 за Спорт за сите!
7 за Промени, Проекти и Победи!
7 за Д-р Кирил Пецаков, и ВМРО-ДПМНЕ и коалиција „Обнова на Македонија“, повика Донев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...