19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМаксим: Не знам кој Оливер ми е противкандидат – дали Спасовски или...

Максим: Не знам кој Оливер ми е противкандидат – дали Спасовски или Илиевски

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски во Утрински брифинг истакна дека не знае кој е неговиот против кандидат за Куманово, дали тоа е господинот Илиевски или господинот Спасовски, затоа што на прес-конференции Илиевски стои до Спасовски, а Спасовски зборува во името на Илиевски. Оливер на квадрат.

Можеби многу подобро ќе беше Спасовски да се одважи и да излезе во една ваква кандидатура и тогаш јавноста да каже кој за кого што мисли, каков капацитет има, на кому му верува кумановскиот народ и кумановските граѓани. Инаку, јас сум социјалдемократ по убедување, во таа партија сум од 1995 година и никој не може да ми го земе ниту убедувањето, ниту партијата во којашто јас сум се вградил. Партијата не е акционерско друштво или сопственост на поединци коишто во моментов ја менаџираат. Таа припаѓа на сите. Гласовите ние не ги носиме во џебот, граѓаните имаат право по сопствено убедување да одлучат на едни демократски избори. Тоа што се користат одредени структури во делот на централната власт насочена на локално ниво преку директори, полиции итн, мислам дека е бесмислено да се бараат списоци од луѓе и да се носат во 21 век. Тоа го правеа некои други луѓе во минатото. Кумановчани се слободоумни луѓе, темпераментни луѓе, се водат секогаш по сопственото убедување.

Притисоците во Куманово не поминуваат, а на 17-ти октомври ќе ја видиме вистинската волја и желба на кумановчани кој тоа сака да ги менаџира во следните 4 години. Јас знам дека имам капацитет заедно со мојот тим За наше Куманово да излезам и да го водам градот напред кон нови успеси, а тие цело време се повикуваат на владата. Ако сметаат дека владата треба да менаџира со градот, тогаш зошто да имаме децентрализација, тогаш нека дојдат па нека менаџираат“, потенцираше Димитриевски.

Скопје1

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...