19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаГувернерката Бежоска контра Заев, најавува дека ќе ја качува инфлацијата

Гувернерката Бежоска контра Заев, најавува дека ќе ја качува инфлацијата

Набргу ќе има нагорна ревизија на предвидената стапка на инфлацијата за земјава од страна на Народната банка и тоа по вторпат годинава. Ова во изјава дадена за Фактор го потврди гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска, откако Стопанската комора предупреди на вртоглав раст на цените до крајот на годината и побара помош од креаторите на политките.

„На почетокот на ноември, кога се очекува да ги финализираме макроекономските проекции, ќе излеземе со нова проценка за инфлацијата за оваа година, но извесно е дека таа бројка ќе биде умерено повисока од 2,2 отсто“, најавува гувернерката.

Инаку, првичната планирана стапка на инфлација за годинава изнесуваше 1,5%, а сега најверојатно ќе достигне двојно од првичната проекција. Сепак, гувернерката во изјавата вели дека ситуацијата не е алармантна и дека оваа година во глобални рамки и се очекувало зголемување на цените, и на храната и на енергенсите, со оглед што тие паѓаа минатата година, па сега е практично многу пониска споредбената основа.

Европските медиуми наголемо пишуваат за енергетска криза во Европа и вртоглавиот раст на цените на електричната енергија и гасот. Цената на електричната енергија на берзите е зголемена за преку 200%, како и неколкукратно зголемување на цената на природниот гас.

Претседателот на Стопанската комора Бранко Азески испрати апел до Владата дека преработувачката индустрија е пред колапс и дека ако не интервенира Владата цените на производите ќе скокнат и до вртоглави 50%.

Премиерот пак рече дека не очекува раст на цените, затоа што струјата не учествува многу во крајната цена на производите.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...