20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонија„Добро бе, не ви е ни малку срам да повторувате ‘нашата земја’...

„Добро бе, не ви е ни малку срам да повторувате ‘нашата земја’ наместо гордо да кажете МАКЕДОНИЈА?

Дарија Андовска, професорка на Факултетот за музички уметности, реагира за еуфемизмите што ги користат претставниците на власта место зборот „Македонија“ за својата држава во обраќањата и честитките за Денот на народното востание на македонскиот народ.

„Добро бе, не ви е ни малку срам да повторувате ‘нашата земја’ наместо гордо да кажете МАКЕДОНИЈА? Ни денес?!

О, вие кутри, авторепресирани амеби“, коментира на Фејсбук уметничката директорка на фестивалот „Денови на македонската музика“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...