24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТри агресивни кучиња во Скопје влегле во кочина, ги нападнале и изеле...

Три агресивни кучиња во Скопје влегле во кочина, ги нападнале и изеле свињите !!

Три агресивни кучиња ротвајлери утрово му избегале на газдата во Општина Чучер-Сандево близу Скопје, влегле во кочина, ги нападнале и ги изеле свињите. Сопствениците чуле звуци и кога излегле во дворот виделе крв на сите страни, а агресивните кучиња ги јаделе животните. За среќа, како што кажуваат за САКАМДАКАЖАМ.МК, немало луѓе или деца надвор оти агресивните кучиња можело да ги нападнат и нив.

Луѓето во чиј двор влегле кучињата биле преплашени од глетката и веднаш повикале полиција. Откако дошле, полицајците не знаеле што да прават со кучињата бидејќи биле агресивни и не дозволувале да им се приближат, ниту пак имале опрема за заловување. Се јавиле во скопското јавно претпријатие „Лајка“ за да интервенираат тие.

„Ние немаме надлежност да интервенираме надвор од Градот Скопје, па побаравме Агенцијата за храна и ветеринарство и полицијата да нè повика за да постапиме по службена должност. Нашите екипи кои отидоа да ги заловат кучињата велат дека глетката била ужасна, масакр. Едното куче беше избегано, успеавме да ги заловиме двете и сега ќе бидат во 14-дневен карантин за да се утврди дали имаат беснило и да се одлучи што понатаму“, вели директорката на „Лајка“ Тина Петрушевска.

Сопственикот на кучињата бил пронајден, а на терен полицијата направила записник.

Вработените во „Лајка“ велат дека ова не е првпат да имаат пријави за агресивни ротвајлери кои имаат сопственици. Само оваа година имало 8 пријави за напад од ротвајлер.

А. АНТЕВСКА Сдк.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...