22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов: Ќе именувам заменик-градоначалник Албанец, јас сум градоначалник што обединува

Шилегов: Ќе именувам заменик-градоначалник Албанец, јас сум градоначалник што обединува

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на новинарско прашање за ставот во однос на темата отворена од лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за претседател Албанец избран на избори, одговори дека е растоварен од национални предрасуди: „Сметам дека секој граѓанин во нашата држава има право да избира и да биде избиран“.

Шилегов укажа дека со именувањето на покојниот Енвер Малиќи за заменик-градоначалник покажал дека е растоварен од предрасуди и дека планира да го повтори тоа бидејќи верува во заедништвото на скопјани.

Скопје е град за сите, тоа го покажавме, тоа го докажавме. Јас сум градоначалник што обединува, кој гради мостови. Не сум градоначалник што ги дели луѓето на вакви и онакви ниту, пак, нашиот град го делам на лева и десна страна. Скопје е град што рамномерно се развива во изминативе четири години. Јас знам дека скопјани тоа го препознаваат и дека на тоа ќе одговорат силно на овие претстојни избори“, одговори Шилегов на заедничката прес-конференција со Висар Ганиу за инфраструктурата во Чаир.
Извор:MakFax

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...