5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија (ВО ЖИВО) Во битолско Нижеполе веќе интензивно врне снег, додека на Шапка...

(ВО ЖИВО) Во битолско Нижеполе веќе интензивно врне снег, додека на Шапка снегот е веќе пристигнат

Translate (Eng):[gtranslate]

Со оглед на тоа дека полека од оваа ноќ, а особено во текот на денешниот ден ќе потпаднеме под влијание на Арктички воздух и на изразена влажна воздушна маса, која ќе донесе дожд и снег на повисоките места и на планините, како и формирање на снежна подкривка, на планините понекаде со висина и од над 20 сантиметри, токму поради ова снежната граница, особено на запад и на север понекаде ќе се спушти и под 1000 м.н.в, со што провејување на СНЕГ ќе има и на повисоките населени места – вели нашиот партнер од Метеоаларм, г-дин Славчо Попоски

Инаку, како што може да забележиме од онлајн сервисите на охридскиот „2S“ лидер, Нижеполе веќе интензивно паѓа снег, додека на Шапка преку SkiMacedonia веќе зимата е дојдена.

РЕКЛАМА
- Реклами -