19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДАНЕЛА СО ПРЕДНОСТ ОД ОКОЛУ 4.000 ГЛАСОВИ ПРЕД ШИЛЕГОВ

ДАНЕЛА СО ПРЕДНОСТ ОД ОКОЛУ 4.000 ГЛАСОВИ ПРЕД ШИЛЕГОВ

Од 85 проценти од обработените податоци за градоначалник на Град Скопје, според податоците објавени на веб страницата на Државната изборна комисија, независната кандидатка, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска има 37,20 проценти од гласовите, а кандидатот на СДСМ Петре Шилегов – 34,97 отсто.

Потоа следи Перо Георгиевски од Левица со 8,55 процент, Арбен Шаќири од ЛДП/ДОМ – 4,08 проценти, Ана Петровска од Зелен хуман град – 3,90 проценти и Александар Тортевски од Твоја Партија – 1,07 процент.

Излезноста е 48,77 проценти.

За Совет на Скопје најмногу гласови има ВМРО-ДПМНЕ – 33,91 проценти, потоа СДСМ – 22,39, ДУИ -13,17, Левица – 8,38, АА/А – 5,63, ЛДП/ДОМ – 3,85, Зелен хуман град – 3,58, , БЕСА – 1,13 отсто, а останатите се под еден процент.
Тв24

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...