3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Македонија ДАНЕЛА СО ПРЕДНОСТ ОД ОКОЛУ 4.000 ГЛАСОВИ ПРЕД ШИЛЕГОВ

ДАНЕЛА СО ПРЕДНОСТ ОД ОКОЛУ 4.000 ГЛАСОВИ ПРЕД ШИЛЕГОВ

Translate (Eng):[gtranslate]

Од 85 проценти од обработените податоци за градоначалник на Град Скопје, според податоците објавени на веб страницата на Државната изборна комисија, независната кандидатка, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска има 37,20 проценти од гласовите, а кандидатот на СДСМ Петре Шилегов – 34,97 отсто.

Потоа следи Перо Георгиевски од Левица со 8,55 процент, Арбен Шаќири од ЛДП/ДОМ – 4,08 проценти, Ана Петровска од Зелен хуман град – 3,90 проценти и Александар Тортевски од Твоја Партија – 1,07 процент.

Излезноста е 48,77 проценти.

РЕКЛАМА

За Совет на Скопје најмногу гласови има ВМРО-ДПМНЕ – 33,91 проценти, потоа СДСМ – 22,39, ДУИ -13,17, Левица – 8,38, АА/А – 5,63, ЛДП/ДОМ – 3,85, Зелен хуман град – 3,58, , БЕСА – 1,13 отсто, а останатите се под еден процент.
Тв24