19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридПецаков: Власта во Охрид доби жестока изборна шлаканица од охриѓани

Пецаков: Власта во Охрид доби жестока изборна шлаканица од охриѓани

Тивкото мнозинство одбра и неговиот избор громогласно одекна, рече на денешната прес конференција кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ Кирил Пецаков.

Власта во Охрид доби жестока изборна шлаканица од охриѓани затоа што им е доста од изневерени очекувања и неисполнети ветувања.
Сите во Охрид недвосмислено ја даваат поддршката за ВМРО-ДПМНЕ и затоа победивме со голема разлика во првиот круг.
Победничката советничка листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ докажа дека постои надеж и пркос, да се создава и дека не се плаши да верува во себе и во иднината на нашите деца. Таа иднина зависи од нас и од промените кои неизбежно доаѓаат.
Заедно со народот сме одлучни за промени.
Промени за поддршка на позитивното наспроти негативното, квалитет наспроти партизација, работа наспроти неработа.
Проекти за подобро живеење на сите, борба за секое ново работно место, за подобра инфраструктура, за модерно и современо образование, за развиен туризам, за Охрид каков што заслужува да биде во сите сфери на општественото живеење.
Претстојат уште две недели, да немате воопшто двоумење дека резултатот може да биде поинаков освен победа.
Да излеземе и да се избориме сите заедно!
Сега е времето наше, да застанеме цврсто, гордо и достоинствено!
Охрид и Македонија се на чекор до конечна победа.
Продолжуваме кон промени, проекти и победи.
Создаваме нова и светла иднина за Охрид и охриѓани, рече Пецаков.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...