3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Свет Рама: Албанија до година ќе ги лансира првите сателити во вселената.

Рама: Албанија до година ќе ги лансира првите сателити во вселената.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Еди Рама објави дека Албанија следната година ќе ги лансира своите први сателити во вселената, во соработка со компанијата на Илон Маск, „СпејсЕкс“.

„Албанија во орбитата, неверојатно, но вистинито“, вели Рама во видеото објавено на социјалните мрежи.

Првиот албански сателит наречен „Албанија 1“ ќе биде испратен во вселената во март, додека лансирањето на „Албанија 2“ ќе следува во јуни. Рама не изнесе информации за типот на сателитите, додавајќи дека „СпејсЕкс“ го запознал со деталите за лансирањето.

РЕКЛАМА

„‘Албанија 1‘ и ‘Албанија 2‘ ќе ни овозможат да ја засилиме контролата врз целата територија на земјата“, изјави Рама.
Сдк.Мк